Dřevěné stromečky a patina
Postup
Předesílám, že rozhodně nejsem mistr v popisování čehokoliv, kdyby bylo cokoliv nejasné, dovysvětlím, nafotím, nebojte se zeptat, žádnej učenej z nebe nespadl, sama bývám dost natvrdlá a věřte mi, zhoršuje se to :-)
Jak začít krok za krokem již popisovat nebudu, opakovala bych se, podrobný návod najdete tu: http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=2638
Budete potřebovat:
- Nádobu/y, do které svůj výtvor umístíte - nejlépe květináč, košík ... nebo bez nádoby jako zápich třeba do květináče
- Klacík (není nezbytný, můžete udělat "kmínek" z dřívek z Obi, dále ukážu)
- Sádru, nebo nějakou "upevňovací" alternativu - florex, polystyren, kamínky, zmačkané kouličky z novin ...
- Karton, může být tenší
- Tavnou pistoli, nebo třebas Herkules
- Dřívka - tady se fantazii meze nekladou, parádní by byl také korek, obyčejné klacíky, ale i knoflíky, skořice, napadá mě dalších x možností ...
- Já koupila lišty, nevím na co se používají normálně, ale mají je v Hobbymarketech v sekci dřevo - mají fakt nepřeberné množství, moc se mi líbily i hranoly, ale pak zvítězily tyhle lehce zaoblené lišty - kus stojí 7 kaček, koupila jsem jich 20 - z toho množství jsem utvořila 3 stomky a jejich kmínky a ještě dost zbylo ...
- Barvy - Balakryl - dobře se s ním pracuje, je vodou ředitelný a můžou případně okusovat i děti :-)
- Tónovací barvy na omítky, nebo Balakryl v tmavší hnědé barvě
- Smirkový papír větší a menší hrubosti
- Ostrý zeleninový nožík
- Pevné nůžky
- Nějakou výplň vrchu květináče - mech, sisal, dřevěnou trávu ...
- Nějaké přízdoby - ptáčky, srdíčka, pakliže to máte rádi, ale můžtete je nechat "nahaté" :-)
- Jo a vysavač - brzy pochopíte proč :-) (jestli máte dílničku, tato pomůcka odpadá) :-D :-D
Vystřihneme tvar stromku, nemusíte používat supr tvrdý karton, dřívka papír dost zpevní.
Detail mnou použitých lišt.
Přiložíme lištu ke stomku. Zatím nezkrácenou. Tady vidíte, že nemusíte supr trupr pečlivě stříhat, lišta vše schová a zakryje.
Ostrým nožíkem naznačíme, kde budeme lištu ořezávat.
A silnými nůžkami odstřihneme - šikmo tak, aby se vytvořila špička stromku, povede vás karton. Můžete si přesný směr předkreslit tužkou, já to zpočátku také dělala.
Kdyby Vám nešlo lištu ustřinout, nebo se Vám štípala, použijte nožík, jde to s ním parádně, chce to jen grif ... jen opatrně, řez provádět směrem OD těla, nerada bych, aby jste tu, na MMB, začaly houfně ubývat :) :) :)
Po odstřihnutí, oříznutí lištu do čista zbrousíme - můžeme tak upravit případné nepřesnosti. Použíjte hrubší smirkové plátno, jde to pak rychle.
Přiložíme druhou lištu na protější straně a opět naznačíme zářez, jakým směrem budeme lištu opracovávat.
A tak pokračujeme a pokračujeme ...
Až budete mít celý stromek pokrytý, nažhavíme pistolku :-) A začneme dřívko po dřívku připevňovat k podkladu, vždy levou, pravou, levou pravou ... stranu.
Až budete mít všechno přilepené, můžete zarovnat spodní stranu - buď do roviny, nebo jako já, nechat tak nějak rozevláté, stromy v přírodě také nejsou do roviny :-D
Pak už jen vsuneme zaříznutý klacík a přilepíme jako u mecháčků, nebo na půl rozlomíme jednu lištu a z každé strany naneseme lepidlo a přitiskneme.
Teď k samotnému patinování - nevím, jak dělají jiní, budu ráda za každou radu, připomínku, já to dělám tak nějak "pocitově", jak se mi to líbí, lépe to neumím :-)
Patinuji nejčastněji Balakrylem - matným - věci, které nejsou v denním kontaktu s dětmi, jako třeba dekrorace, koše, krabice, natírám 2x.
Věci častěji používané (badnu na hračky, hračky) dělám syntetickou barvou, lépe totiž drží ... 1 nátěr, zbylé dva Balakrylem.
Tahy štětcem dělám jedním tahem, lehce, barvu ředím minimálně.
Natřeme i z druhé strany a necháme důkladně uschnout.
Mezitím můžeme poklidit ten nepořádek co jsme kolem sebe nakupily. Pokud uklízíte průběžně, závidím Vám, máte čas na kávičku :-)
Připravíme si barvu jiného odstínu - já používám Balakryl natónovaný barvami na omítky, jsou levnější, než origo Balakryl. Je jen na Vás jaké barvy použijete - pěkně vypadá černá patina, ale to je už dost vintage, já osobně používám jen takovou světlou béžovou, připadně odstíny hnědé.
Je velice důležité mít štětec namočený jen minimálně, skoro suchý, není žádoucí původní bílou barvu kompletně přetřít, jen tak nějak ušpinit, je to o citu, ale vždy se dá přetřít víc, připadně utřít či přebrousit silnější nátěr, Tahy vedu jedním směrem. Vždy si po zaschnutí vezmu jemný smirkový papír a dílko lehce přebrousím a srazím hrany - vypadá to realističtěji.
Tady už je dílo dokonáno ... :-D
Tady je další kousek - dnešní výprodej v Kiku za 29 kaček
Ještě jednou krok za krokem - dva nátěry Balakrylem a tenkým pevným štětcem obkroužíme hranu.
Lehce rozmazáno, pokud nejste cimprlich, můžete "rozmazat" nejlépe vlastním prstem, jinak nezbývá než štětěc :-)
dokončíme tenkou linkou okolo, tu už rozmazávat nebudeme, jen pak lehce zborusíme hranu.
Tady už v "akci" :-)
Tady stejná technika - koš - tam je důležité dostat se štětcem i pod proutí, je to zdlouhavější, ale výsledek stojí za to...
Další kousek - stav před - http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=2567227
Dětská patina.
Jo a takhle nějak si na "tajňáka" vyzdobil kuchyňku a blízké okolí náš dvouletý Štěpánek ... holt se chlapeček pomamil :-D
Patina i na sáňkách, alespoň není tolik vidět, když se otlučou :)
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé